GALERIE MURANO

Originální italské šperky

Muránské sklo, které se vyrábí po mnohá staletí tradičním způsobem přímo na italském ostrově Murano, patří mezi jednu z tradičních ukázek ruční práce sklářů světové úrovně. Každý vzor je jedinečný a každý kus originál.
Spojením netradičnìho řemesla ruční práce s dovedností a uměleckým pojetím, vznikají jedinečné a originální šperky z muránskěho skla. Benáčtí skláři vnášejí do těchto skvostů typickou italskou eleganci a barevný temperament. Jestliže hledáte netradiční dárek nebo si chcete jen tak udělat radost, pak jste na našich stránkách správně. Ukažte všem jak originální dokážete být!

Article Image

Historie Murano

Murano je souostroví v Benátské laguně Jaderského moře, ležící 1,5 km severovýchodně od města Benátky. Má celkovou rozlohu 1,17 km² a obývá ho necelých pět tisíc lidí. Ostrovy jsou známy tradiční výrobou skla.

Na ostrovech obývaných pouze chudými rybáři založili ve 12. století kamaldulové klášter Monastero di S. Michele di Murano, v němž žil známý kartograf Fra Mauro nebo pozdější papež Řehoř XVI.. Klášter zanikl za napoleonských válek.

V roce 1291 bylo vydáno nařízení, aby byli všichni výrobci benátského skla kvůli nebezpečí požáru přestěhování na Murano. Obyvatelé nesměli ostrov opustit, neboť sklářské techniky byly pečlivě střeženým tajemstvím se strategickým významem pro export Benátské republiky. Naproti tomu ovšem skláři díky svému umění bohatli a obdrželi rozsáhlá privilegia, např. právo nosit meč. Proslavila se zejména zdejší výroba barevných skleněných perel a lustrů z nich sestavovaných.